JAK ROZPOZNASZ DOBREGO HODOWCĘ? 

Nigdy nie podejmuj decyzji o zakupie świnki morskiej spontanicznie. W Internecie, w sklepach zoologicznych znajdziesz wiele ofert sprzedaży świnek morskich, w różnych cenach, od różnych ludzi. Pamiętaj, że szukasz przyjaciela na kilkanaście lat, gryzonia po którym spodziewasz się pewnego wyglądu i zachowania. Bez względu na to w jakiej hodowli kupujesz świnkę - powinieneś zachować czujność i sprawdzić czy na pewno bierzesz zwierzaka z "dobrego domu".

 

Dobry hodowca: 

- Prowadzi hodowlę zarejestrowaną w Związku Rasowych Świnek Morskich

- Sprzedaje wyłącznie świnki o udokumentowanym pochodzeniu (z rodowodem)

- Sprzedaje świnki zdrowe, bez jakichkolwiek oznak chorobowych

- Nigdy nie sprzedaje świnek młodszych niż miesiąc życia. Świnka morska zbyt krótko przebywająca z matką oznacza dla hodowcy mniejsze koszty, a dla Ciebie - duże kłopoty w przyszłości!

- Pozwala samicy na następny miot dopiero po zachowaniu odpowiedniego odstępiu od poprzedniego

- Samica jest zadbana, zdrowa, opiekuje się młodymi

- Świnki wychowują się w stałym kontakcie z ludźmi, otoczone troską i miłością

- Dokładnie sprawdza przyszłego właściciela świnki, zada Ci mnóstwo pytań!!!

- Uczciwie informuje o wymaganiach jakie musisz spełnić opiekując się świnką morską, o wadach i zaletach chowu tych zwierzat

- Kupujący zna nazwisko, numer telefonu oraz inne dane kontaktowe, hodowca pozostaje w kontakcie z nabywcą i służy mu rada i pomocą w razie potrzeby

 

NA CO NIKT CI NIE DA GWARANCJI? 

Że dana świnka morska będzie wyglądała dokładnie jak przodkowie, że będzie piękna. Hodowla i genetyka są naukami, w których ciągle dużą role gra przypadek, szczęście. Wiele można przewidzieć, ale nigdy nie wszystko. Świnka morska mająca w rodowodzie świetnych przodków ma oczywiście większe szanse na odziedziczenie tych cech, niż świnka z nieznanym pochodzeniem.

Że świnka morska sama z siebie będzie miała idealny charakter. Sporą większość swinek można oswoić, natomiast zepsuć można zdecydowanie każdą.

Że świnka będzie wolna od chorób genetycznych. Z im bardziej czystej linii kupujesz świnkę morską - tym mniejsza szansa, że przeżyjesz koszmar cierpień swojego pupila i wydasz fortunę na jego leczenie. Hodowcy zalecają informowanie ich o wykryciu chorób genetycznych, po pierwsze po to by jak najprędzej podjąć leczenie oraz po to by sami mieli wiedzę czy ich plan hodowlany jest właściwy.

HODOWLA

Tekst na stronie Hanna Molata | Oprawa graficzna Daniel Banasiak | Wszelkie prawa zastrzeżone !